Vzorek: 9

Archivní číslo vzorku: 
6491
Číslo karty vzorku: 
9
Místo původu zkoumaného díla: 
Pardubice
Objekt: 
UPa ČS Legií fasáda
Typ díla: 
Století vzniku díla: 
19. století
Zpřesnění datace objektu (slovně): 
konec devatenáctého století
Zpracovatel analýzy: 
Datum zpracování zprávy k analýze (rok): 
2011

Shrnutí:

 

Analýzy potvrdili a upřesnili zjištění vycházející ze sondážního průzkumu. Nejstarší resp. původní vzhled fasády byl dán barevností a strukturou samotných použitých maltovin.

Fasáda původně nebyla opatřena nátěrem a lze předpokládat dva základní okrové odstíny. Omítané plochy a tažené štukové prvky byly zhotovené se světle okrové maltoviny pojené hydraulickým vápnem. Jako kamenivo byl použitý jemnozrnný křemenný písek (velikost zrn maximálně 0,5 mm). Omítka je dvouvrstvá, na hrubší základní omítce je nanesená tenká finální, jemnozrnná omítková vrstva v tloušťce 1- 3 mm. Povrch omítky je lokálně silně sulfatizovaný (proměna uhličitanu vápenatého na síran vápenatý v důsledku reakce s oxidy síry v ovzduší).

Plastické dekorativní prvky zhotovené převážnou většinou technikou odlévání jsou na báze maltoviny pojené vysoko-hydraulickým pojivem, často používaným na dekorování fasád v 19. a počátkem 20. stol. – románským cementem, který výrazně ovlivňuje i barvu dekorativních prvků. Tyto prvky, stejně jako omítkové plochy nebyly původně opatřeny nátěrem, ale na fasádě se uplatňovali ve své přirozené tmavší okrové až nahnědlé barevnosti. Povrch je i v tomto případě lokálně znečištěný a sulfatizovaný. 

Příloha: