Bayer Karol

Vzorek: 2077

 

Shrnutí:

Základní hmota maltoviny je tvořena prakticky výlučně síranem vápenatým, jedná se tedy o sádrovou maltovinu. Maltovina obsahuje příměs drceného sádrovce a v malé míře i zrna křemene a jiných silikátových částic, které mají v maltovině funkci kameniva. 

Na povrchu je tmavohnědá barevná vrstva, která je pigmentovaná zemitými pigmenty, s příměsí barytu a uhlíkaté černě.

 

Vyhodnocení výsledků měření ultrazvukovou transmisí:

Vzorek: 2076

Shrnutí:

Základní hmota maltoviny je tvořena prakticky výlučně síranem vápenatým, jedná se tedy o sádrovou maltovinu. Neobsahuje žádné kamenivo nebo plnivo, co je v případě sádrových maltovin velmi časté.

Na povrchu je hnědo-okrová barevná vrstva, která je pigmentovaná hlavně zemitými pigmenty (okry).

 

Vyhodnocení výsledků měření ultrazvukovou transmisí:

Cílem měření bylo zjištění aktuálního stavu jednotlivých částí reliéfu a lokalizace případných poškození. 

 

Klečící postava

Vzorek: 2075

Shrnutí:

Základní hmota maltoviny je tvořena hlavně uhličitanem vápenatým a nebyly v ní nalezeny žádné fragmenty slínkových částic. Lze proto s vysokou pravděpodobností předpokládat, že pojivem je bílé vzdušné vápno a maltovinu lze označit jako čistě vápennou. Na povrchu je vytvořená tenká vrstvička uhličitanu vápenatého, co je pro vápenné omítky běžné.

Jako kamenivo byl použitý křemenný písek, obsahující kromě křemene i jiné silikátové částice (např. živce) a horninové úlomky (úlomky vulkanických hornin).

 

Vzorek: 2074

Shrnutí:

Podle výsledků analýz se jednoznačně nejedná o horninu, ale fragment tmelu. Pojivem je pravděpodobně sádra, přičemž nelze vyloučit malou příměs vzdušného vápna. Jako kamenivo resp. plnivo byl použitý velmi jemnozrnný křemen (křemenný prach s velikostí částic do 100 µm) s příměsí dalších silikátů. ¨

V tmelu byla mikrochemickými důkazy prokázaná přítomnost proteinů. Vzhledem k přítomnosti fosforu zjištěného prvkovou EDS analýzou je možné předpokládat, že v tmelu je příměs mléčných bílkovin (kasein).

Vzorek: 2073

Shrnutí:

Jasně červená barevná vrstva obsahuje podle analýz rumělku a suřík. Na povrchu barevné vrstvy je tenká vrstva nečistot a pravděpodobně i pozdější retuše. 

Pojivem barevné vrstvy je podle výsledků analýzy GC-MS (viz příloha) i podle mikrochemických důkazových reakcí s nejvyšší pravděpodobností vysychavý olej.

 

Vyhodnocení výsledků měření ultrazvukovou transmisí:

Cílem měření bylo zjištění aktuálního stavu jednotlivých částí reliéfu a lokalizace případných poškození. 

 

Vzorek: 2072

Shrnutí:

Na bílé podkladové vrstvě je nanesená tenká, tmavá hnědá barevná vrstva. Podle výsledků analýzy obsahuje podkladová vrstva křídu. Pojivem podkladové vrstvy je pravděpodobně protein. Velmi tenká barevná vrstva obsahuje zemité pigmenty a příměs umělého ultramarínu. Podle přítomnosti umělého ultramarínu lze předpokládat, že se jedná jednoznačně o pozdější úpravu.    

 

Vyhodnocení výsledků měření ultrazvukovou transmisí:

Vzorek: 2070

Shrnutí:

Na povrchu kamene jsou fragmenty červené barevné vrstvy. Barevná vrstva je nanesená přímo na kameni bez podkladové vrstvy. Podle výsledků analýzy pomocí optické a rastrovací elektronové mikroskopie v kombinaci s energo-disperzní analýzou obsahuje červená barevná vrstva hlavně suřík a příměs rumělky. Povrch horniny je silně sulfatizovaný.

Analýza GC-MS (viz příloha) prokázala v barevné vrstvě přítomnost včelího vosku.

 

Vyhodnocení výsledků měření ultrazvukovou transmisí:

 

Vzorek: 2069

Shrnutí:

Na povrchu kamene („opuka“) jsou velmi drobné fragmenty modré barevné vrstvy. Podle výsledků analýzy pomocí optické a rastrovací elektronové mikroskopie v kombinaci s energo-disperzní analýzou byl jako pigment použitý přírodní ultramarín (lapis lazuli) podobně jako ve vzorku JV 2.

Pojivo barevné vrstvy nebylo z důvodu velmi malého množství vzorku stanoveno. 

 

 

Vyhodnocení výsledků měření ultrazvukovou transmisí:

Vzorek: 2068

Shrnutí:

Na povrchu poměrně důkladně vyhlazeného kamene („opuka“) jsou fragmenty modré barevné vrstvy. Je nanesená přímo na kameni bez podkladové vrstvy. Jako pigment byl použitý přírodní ultramarín (lapis lazuli) a kromě modrých zrn lazuritu - (Na,Ca)8[S2|(AlSiO4)6] obsahuje i podíl dalších příměsí, především různé alumosilikátové částice, které jsou běžnou příměsí lapisu lazuli.

Pojivem barevné vrstvy je podle výsledků analýzy GC-MS (viz příloha) i podle mikrochemických důkazových reakcí s nejvyšší pravděpodobností vysychavý olej.