Vzorek: 2068

Archivní číslo vzorku: 
6726
Číslo karty vzorku: 
2068
Místo původu zkoumaného díla: 
Praha, Juditina věž při Karlově mostě
Objekt: 
Románský reliéf na Juditině věži
Typ díla: 
Zpracovatel analýzy: 
Datum zpracování zprávy k analýze (rok): 
2013

Shrnutí:

Na povrchu poměrně důkladně vyhlazeného kamene („opuka“) jsou fragmenty modré barevné vrstvy. Je nanesená přímo na kameni bez podkladové vrstvy. Jako pigment byl použitý přírodní ultramarín (lapis lazuli) a kromě modrých zrn lazuritu - (Na,Ca)8[S2|(AlSiO4)6] obsahuje i podíl dalších příměsí, především různé alumosilikátové částice, které jsou běžnou příměsí lapisu lazuli.

Pojivem barevné vrstvy je podle výsledků analýzy GC-MS (viz příloha) i podle mikrochemických důkazových reakcí s nejvyšší pravděpodobností vysychavý olej.

Na povrchu kamene nebyly nalezeny pod barevnou vrstvou stopy nečistot a je možné předpokládat, že se jedná o zbytky původní polychromie. Použitý pigment – přírodní ultramarín, jeden z nejdražších historických pigmentů, byl v době, do které je datováno zhotovení reliéfu obvykle používaný pro velmi významná díla nebo pro zdůraznění významu některých částí díla resp. některých postav (například pro barvu oděvu).

 

Vyhodnocení výsledků měření ultrazvukovou transmisí:

Cílem měření bylo zjištění aktuálního stavu jednotlivých částí reliéfu a lokalizace případných poškození. 

 

Klečící postava

Naměřené hodnoty rychlostí UZ se pohybují v  rozmezí od 1,97 km/s po 3,22 km/s (i po zahrnutí výsledků měření na hlavě), průměrná rychlost pro měření na postavě bez započtení měření na hlavě (pozdější doplněk) a měření na místech s potenciálními poškozeními je 2,79 km/s.  Průměrná rychlost měření na hlavě (pozdější doplněk) je 2,50 km/s.

Profil rychlostí UZ je vyrovnaný, měřením nebyla zjištěna případná korozní zóna na povrchu horniny.

Na několika místech lze předpokládat přítomnost prasklin nebo nehomogenních vrstev v hornině – lokálně v místech napojení doplňku hlavu na tělo postavy; levé předloktí; levé chodidlo a mezi levým kolenem a zadní částí postavy.

Celkově lze stav této části reliéfu hodnotit jako poměrně dobrý.

 

Trůnící postava

Naměřené hodnoty rychlostí UZ se pohybují v rozmezí od 1,92 km/s po 3,49 km/s, průměrná rychlost je 2,75 km/s, co je rychlost velmi blízká průměrné rychlosti zjištěné na klečící postavě.

Profil rychlostí UZ je i v tomto případě vyrovnaný a měřením nebyla zjištěna případná korozní zóna na povrchu horniny.

Případná poškození nebo přítomnost nehomogenních vrstev v hornině lze podle výsledků měření očekávat v bloku kamene pod koleny trůnící postavy.

Celkově lze podobně jako v případě klečící postavy hodnotit stav této části reliéfu jako poměrně dobrý.

 

Bloky v nice

Měření bylo provedeno pouze jako srovnávací s cílem zjistit, zda byl použitý podobný nebo odlišný typ horniny jako na samotném reliéfu.

Naměřené hodnoty rychlostí UZ se pohybují v rozmezí od 3,16 km/s po 4,28 km/s. Průměrná rychlost je 3,71 km/s  a lze téměř s jistotou tvrdit pro bloky v nice byl použitý odlišný typ nebo jiná varieta horniny jako pro zhotovení reliéfu.

Příloha: