Vzorek: 693

Číslo karty vzorku: 
693
Objekt: 
Kniha res. Koštovská
Typ díla: 
Zpracovatel analýzy: 
Datum zpracování zprávy k analýze (rok): 
2014

Závěr

Analýza pomocí mobilního XRF analyzátoru je nedestruktivní metoda, kdy se přístroj přikládá ke zkoumanému objektu. Výsledkem je prvkové složení měřeného místa, rozměr je dán šířkou měřícího otvoru a hloubka závisí na složení měřeného místa. Těžké prvky jako je například olovo pohlcují záření a dojde k proměření jen povrchu. Lehké prvky propouští záření lépe a dochází k měření do velké hloubky, může tak dojít k proměření celého objektu. Pokud je přítomné olovo, může dojít k zastínění píku prvku síry. Tato metoda přesně udává, jaké prvky jsou v měřeném místě přítomny, ale jde o směsné spektrum všech přítomných látek, a proto je určení těchto látek pouze orientační.

 

Výsledné prvkové složení a hypotetické látkové složení bylo uvedeno u jednotlivých měřených míst.

 

V objektu se vyskytovalo v hojné míře olovo nejspíše v podobě olovnaté běloby, mínia a nebo masikotu.

 

Dále zde byly naměřeny prvky tvořící nejspíše hlinitokřemičitany a sloučeniny vápníku (mohlo by se jednat o uhličitany nebo sírany).

 

Pro zlacení bylo použito čisté zlato nebo zlato s malým množstvím mědi. V pozadí bylo přítomné stříbro, nejspíše se jednalo o prášek tvořící lesk.

 

Měď kromě přítomnosti ve zlacení mohla tvořit většinou zelené pigmenty (malachit, měděnku…)

 

Rtuť byla nejspíše součástí rumělky.

 

Kobalt, baryum a arsen byly nejspíš součástí smaltu.

 

Prvek železo mohl tvořit železité červeně, být součástí hlinitokřemičitanů a v případě modrých části by mohl také tvořit pruskou modř, která se používala od poloviny 18. století – její přítomnost nelze potvrdit, jde jen o možnou přítomnost.

 

Zvláště v pozadí byl naměřen Zn. Mohlo by se jednat o zinkovou bělobu, ta se začala používat na konci 18. století. Nelze určit, v jaké podobě se v objektu vyskytovala. Lze tedy předpokládat, že objekt byl vytvořen nejdříve na konci 18. století, ale potvrdit to s určitostí nelze.

 

Žebro vějíře mělo prvkové složení odpovídající kosti, dále zde bylo naměřeno železo a stroncium, jejichž původ nelze určit.

 

Zdobení žebra bylo provedeno nejspíše z rohoviny nebo materiálu na stejné bázi dle výsledků z FTIR.

 

Příloha: