Hurtová Alena

Vzorek: 1241

Vyhodnocení

Vzorek tvořila nit, jejíž jednotlivá vlákna mají viditelná kolénka, úzký lumen, tloušťku vláken mezi 15 až 30 µm. Po styku s Herzbergovým činidlem došlo k zrůžovění vláken. Tyto znaky jsou typické pro lýková vlákna (například len, konopí, kopřiva, juta…). Po reakci s roztokem fluoroglucínu nedošlo k barevné změně, pravděpodobně se tedy jedná o len, nebo konopí.

„Stáčecí“ test – vlákna vzorku se při vysoušení otáčela po směru hodinových ručiček, mělo by se tedy jednat o vlákna lnu.

 

 

 

Vzorek: 1040

Vyhodnocení

Vzorek tvořila vlákna mající viditelná kolénka, úzký lumen, tloušťku vláken mezi 15 až 40 µm. Po styku s Herzbergovým činidlem došlo k zrůžovění vláken. Tyto znaky jsou typické pro lýková vlákna (například len, konopí, kopřiva, juta…). Po reakci s roztokem fluoroglucínu nedošlo k celkové barevné změně, pravděpodobně se tedy jedná o len nebo konopí.

„Stáčecí“ test – vlákna vzorku se při vysoušení otáčela proti směru hodinových ručiček, mělo by se tedy jednat o vlákna konopí.

 

 

Vzorek: 1039

Vyhodnocení

Vzorek tvoří nit, jejíž jednotlivá vlákna mají viditelná kolénka, úzký lumen, tloušťku vláken mezi 10 až 20 µm. Po styku s v Herzbergovým činidlem došlo k zrůžovění vláken. Tyto znaky jsou typické pro lýková vlákna (například len, konopí, nebo kopřiva).

„Stáčecí“ test – vlákna vzorku se při vysoušení otáčela po směru hodinových ručiček, mělo by se tedy jednat o vlákna lnu (kopřivy).

 

 

Vzorek: 1238

Vyhodnocení

Vzorek DJ3/10325tvoří nit, jejíž jednotlivá vlákna mají viditelná kolénka, úzký lumen, tloušťku vláken mezi 15 až 25 µm. Po styku s v Herzbergovým činidlem došlo k zrůžovění vláken. Tyto znaky jsou typické pro lýková vlákna (například len, konopí, nebo kopřiva).

„Stáčecí“ test – vlákna vzorku se při vysoušení otáčela proti směru hodinových ručiček, mělo by se tedy jednat o vlákna konopí.

 

Vzorek: 1237

Vyhodnocení

Vzorek DJ2/10324 tvoří nit, jejíž jednotlivá vlákna mají viditelná kolénka, úzký lumen, tloušťku vláken mezi 5 až 15 µm. Po styku s v Herzbergovým činidlem došlo k zrůžovění vláken. Tyto znaky jsou typické pro lýková vlákna (například len, konopí, nebo kopřiva).

„Stáčecí“ test – vlákna vzorku se při vysoušení otáčela po směru hodinových ručiček, mělo by se tedy jednat o vlákna lnu (kopřiva).

 

 

Vzorek: 1236

Vyhodnocení

Vlákna vzorku DJ1/10323 se po reakci s Herzbergovým činidlem zbarvila do vínově červena, jedná se tedy o hadrovinu. Pozorovaná vlákna mají znaky typické pro lýková vlákna (len, konopí, kopřiva…) – kolénka. Nelze vyloučit přítomnost malého množství bavlny.

 

 

Shrnutí výsledků průzkumu, vyhodnocení

Vlákna vzorku papírové podložky DJ1/10323 tvoří hadrovina, pravděpodobně z lýkových vláken.

Vzorky nití tvoří lýková vlákna. DJ2/10324 a DJ4/10326 jsou pravděpodobně na bázi lnu (kopřivy).

Vzorek: 1235

Vyhodnocení

Vlákna vzorku 4/10304 papírové podložky se po styku s Herzbergovým činidlem zbarvila do vínově červena, jedná se tedy o hadrovinu. Byla pozorována vlákna s kolénky – znak lýkových rostlin. Nelze vyloučit menší příměs vláken na bázi bavlny. Vlákna vzorku tvořící papírovou podložku jsou relativně dlouhá s velkým množstvím uvolněných fibril, lze tedy předpokládat dobrý stav papírové podložky.

Vzorek: 1234

 

Vyhodnocení

Vzorek tvoří nit, jejíž jednotlivá vlákna mají viditelná kolénka, úzký lumen, tloušťku vláken mezi 10 až 25 µm. Po styku s v Herzbergovým činidlem došlo k zrůžovění vláken. Tyto znaky jsou typické pro lýková vlákna (například len, konopí, nebo kopřiva).

„Stáčecí“ test – vlákna vzorku se při vysoušení otáčela po směru hodinových ručiček, mělo by se tedy jednat o vlákna lnu.

 

 

Vzorek: 1233

Vyhodnocení

Vlákna vzorku se po reakci s Herzbergovým činidlem zbarvila do vínově červena, jedná se tedy o hadrovinu. Pozorovaná vlákna mají znaky typické pro lýková vlákna (len, konopí, kopřiva…) – kolénka.

 

 

 

 

Shrnutí výsledků průzkumu, vyhodnocení

Vzorek usně SA1/10316 neobsahuje třísloviny. Na základě prvkové analýzy lze usuzovat na jirchu.

Vlákna vzorku papíroviny SA2/10317 tvoří hadrovina, pravděpodobně z lýkových vláken.

Vzorek: 1232

Vyhodnocení

Prvkové složení vzorku SA1/10316 naznačuje technologii výroby usně. Pravděpodobně byla kůže před zpracováním konzervována v soli. Loužení bylo provedeno pomocí roztoku hydroxidu vápenatého s příměsí hydroxidu hořečnatého. Činění bylo pravděpodobně provedeno kamencem – mělo by se jednat o jirchu. Není zcela vyloučeno (malá koncentrace draslíku a hliníku), že přítomné prvky pochází ze znečištění a useň byla činěna jiným způsobem.