Vzorek: 345

Číslo karty vzorku: 
345
Místo původu zkoumaného díla: 
Praha
Objekt: 
Profesní dům MFF UK, refektář
Zpracovatel analýzy: 
Datum zpracování zprávy k analýze (rok): 
2003

Příčinou žluto-hnědých skvrn, které vznikají při styku omítky s vodou nebo vodnými roztoky, je přítomnost látek lehce rozpustných ve vodě. V uvedené směsi byla dokázána přítomnost sloučenin železa, pozitivní důkaz na organicky vázaný dusík a sulfidicky vázanou síru indikuje přítomnost organických látek nebo jejich rozkladných produktů.

 

Mohlo by se jednat o tzv. huminové kyseliny, které vznikají rozkladem odumřelých částí rostlin (proteinů, celulosy, uhlohydrátů). Jejich zdrojem by mohl být použitý písek, voda použitá pro vytvoření záměsové směsi malty, popř. mohlo dojít k jejich vyluhování z dřevěných konstrukčních prvků budovy. Dalším možným zdrojem lehce rozpustných organických látek obsahujících dusík i síru mohou být organická aditiva (proteiny) použitá při přípravě omítek, popř. barevných vrstev. Nelze vyloučit, že se na vzniku skvrn na omítce a barevné vrstvě podílí zároveň všechny uvedené typy látek.

 

Na základě analýzy lze předpokládat, že uvedené látky není možné stabilizovat proti budoucí opětovné migraci v kontaktu s vodou (nelze převést na nerozpustné produkty).

Příloha: