Vzorek: 97

Archivní číslo vzorku: 
3371
Číslo karty vzorku: 
97
Místo původu zkoumaného díla: 
Litomyšl
Objekt: 
Očistcová kaple, Piaristická kolej, Zrcadlo 4
Typ díla: 
Století vzniku díla: 
18. století
Zpřesnění datace objektu (slovně): 
první třetina osmnáctého století
Zpracovatel analýzy: 
Datum zpracování zprávy k analýze (rok): 
2005

Souhrn:

 

Průzkum barevných vrstev byl proveden na 10 vzorcích odebraných ze 4. nástropního zrcadla (počítáno od vchodu).  U vzorků byl popsán sled vrstev a u vybraných vzorků byla provedena prvková analýza jednotlivých vrstev pomocí rastrovací elektronové mikroskopie. Z průzkumu bylo zjištěno:

 

Omítka a podklad:

Barevné vrstvy jsou naneseny na omítce, omítka je na bázi bílého vzdušného vápna. U vzorků nebyla identifikována vrstva podkladu a barevné vrstvy jsou naneseny přímo na omítce. U některých vzorků (3371 a 3373) byl na omítce nalezen sv. šedý vápenný nátěr. Na omítce, resp. na sv. šedé vrstvě podkladu jsou barevné vrstvy nanášeny technikou vápenného secca (tzv. Kalkmalerei), pojivem barevných vrstev je uhličitan vápenatý, analyzovány byly v malém množství proteiny.

 

Z prvkové analýzy pigmentů nelze jednoznačně identifikovat přítomnost sekundárních barevných vrstev, přemaleb. Prvkové složení barevných vrstev prokázalo přítomnost pigmentů, které se v nástěnné malbě od 18. století běžně používaly. Jsou to:

 

 

červené                                              minium, rumělka, červený okr

 

bílé                                                     olovnatá běloba

 

modrá                                                smalt (s příměsí As)

 

žlutá                                                   žlutý okr, masikot?

 

 

Jednotlivé fáze lze však přibližně určit na základě přítomnosti tmavých vrstev, které se u některých vzorků jevily jako tenké polotransparentní vrstvy patrné jako tenké tmavé linky na povrchu barevných vrstev. Z chemické analýzy vyplývá, že vrstvy obsahují uhličitan vápenatý s příměsí organického pojiva (proteiny), kde byl jako pigment použita olovnatá běloba. Pravděpodobně se jedná o vrstvu nečistot,  resp. korozních produktů malby. Tyto tmavé vrstvy byly identifikovány u vzorků 3371 (inkarnát levého putta), 3470 (pozadí s paprsky) a 3549 (inkarnát pravého putta).

Příloha: