Vzorek: 50

Číslo karty vzorku: 
50
Místo původu zkoumaného díla: 
Litomyšl
Objekt: 
Piaristická kolej, Očistcová kaple, luneta č. 15
Typ díla: 
Století vzniku díla: 
18. století
Zpřesnění datace objektu (slovně): 
druhá polovina osmnáctého století
Zpracovatel analýzy: 
Datum zpracování zprávy k analýze (rok): 
2004

Souhrn výsledků:

Z provedených analýz vyplývá:

 

  • Pomocí metody RTG-difrakce byl ve vzorku výkvětu z místa náběhu klenební kápě analyzován sádrovec (CaSO4.2H2O).

 

  • Ve vzorcích extraktů z buničitých obkladů byla analyzována zanedbatelně nízká koncentrace anionů vodorozpustných solí, ve většině vzorků nepřesáhla hodnotu koncentrace 0,1 g.m-2.

 

  • Ve vzorku výkvětu odebraného z poškozeného místa štukové klenby byla zjištěna vysoká koncentrace síranů (0,36 g.mol-1) a mírně zvýšená koncentrace dusičnanů (0,12 g.mol-1).

 

 

Závěr:

 

Z provedených analýz je zřejmé, že výkvěty na povrchu náběhu klenební kápě jsou tvořeny sádrovcem. Sádrovec má velmi nízkou hodnotu rozpustnosti (1,6 g.l-1), to je pravděpodobná příčina, že nebyly sírany v obkladech z buničiny  identifikovány, míra extrakce je nízká.

Při analýze provedené ve vzorku byly ve vzorku 5 analyzovány sírany a dusičnany ve zvýšené koncentraci.

Příčinnou ztmavnutí povrchu malby může být vyvoláno změnou optických vlastností povrchu vlivem vytvoření sulfatizované vrstvy, popř. přítomností dusičnanů, které při zvýšené relativní vlhkosti můžou díky své hygroskopicitě vázat vzdušnou vlhkost a materiál se zdá jako vlhký. 

 

Doporučení:

Vzhledem k tomu, že v průběhu roku se v kapli udržuje přibližně stálé klima (vysoká relativní vlhkost vzduchu, nízká teplota) a dle sledování nedochází ke změněn stavu a postupu degradace vlivem solí, nebude prozatím odsolování prováděn

Příloha: