Souhrn:
K průzkumu bylo předáno zadavatelem celkem 10 vzorků povrchových barevných úprav odebraných ze sochy sv. Jana Nepomuckého v Dobranově. Vzorky byly zadavatelem připraveny ve formě nábrusů. Bohužel, jejich kvalita byla velmi špatná a u vzorků chyběl přesný popis vzorků i popis situace přímo na objektu.
Cílem průzkumu bylo provést dokumentaci dochovaných barevných vrstev, z něhož by vyplynuly informace o původním vzhledu sochy.
Po provedeném průzkumu bylo zjištěno, že prakticky každý z odebraných vzorků se vyznačuje jinou výstavbou barevných vrstev a není tudíž možné vyslovit jednoznačný závěr o původním vzhledu sochy. Stručné vyhodnocení a popis byl proveden individuálně k jednotlivým vzorkům.
Jistá podobnost byla objevena pouze u vzorků S6, S7, S8 a S10, kde byl v nejstarších vrstvách shodně nalezen sv. okrový podklad, na němž byly naneseny barevné vrstvy – černá (S7, S8, S10) a zlacení s podkladem (S6). U vzorku S6 je barevná vrstva ještě oddělena hnědým transparentním nátěrem, který mohl plnit funkci povrchové úpravy - laku (prezentace v monochromní okrové) nebo mohl být nanesen jako penetrace před provedením zlacení (polychromní úprava).