Souhrn výsledků analýzy:
Z vnějšího pláště Chrámu sv. Barbory byl odebrán vzorek omítky pro analýzu složení, struktury a přítomnosti povrchových úprav. Součástí průzkumu byl požadován návrh vhodného způsobu konzervace zbytků omítkových vrstev. Z průzkumu bylo zjištěno:
Omítka byla připravena z hydraulického vápna, které bylo připraveno smícháním vápna (obsahuje uhličitan vápenatý) a přísady, případně písku s vysokým obsahem jemnozrnného SiO2, které dalo maltě hydraulické vlastnosti.
Plnivo omítky tvoří křemičitý písek s širokou distribucí velikosti částic, kde významný podíl tvoří prachové částice tvořené SiO2. Vlivem atmosférických podmínek došlo k částečné chemické přeměně původního pojiva omítek – uhličitanu vápenatého - na síran vápenatý (sádrovec), který v současné době částečně plní funkci pojiva omítky, především v povrchových vrstvách. Na povrchu omítek nebyla nalezena dochovaná povrchová úprava; povrch tvoří tmavá kompaktní vrstva tvořená sádrovcem, která společně s prachovými depozity uzavírá povrch omítky.
I když došlo k podstatné přeměně původního pojiva omítky, vykazuje omítka velmi dobré mechanické vlastnosti (pevnost, houževnatost). Nejvíce problematické je uzavření povrchu omítky tmavou vrstvou tvořenou sádrovcem, která brání vysýchání omítky a způsobuje oslabení soudržnosti omítky pod touto vrstvou, případně odtrhávání povrchové vrstvy od zbytku omítky.