Závěr
Při mobilní XRF analýze se získá prvkový profil celé měřené oblasti a v některých
případech je velmi těžké nebo nemožné odvodit pigmenty a další sloučeniny tvořící vrstvy.
Jedná se spíše o více či méně pravděpodobný odhad.
Podkladové omítky byly tvořeny převážně uhličitanem vápenatým s nespecifikovatelným množstvím uhličitanu hořečnatého a pigmenty na bázi sloučenin železa (železa a manganu). Dále se v nich vyskytovaly sloučeniny prvků zastoupených v malém až stopovém množství, jednalo se nejspíše o nečistoty různého původu.
Malbu v měřených místech tvořilo pravděpodobně několik základních pigmentů:
olovnatá běloba (popřípadě jiné olovnaté pigmenty), rumělka, nejspíše azurit – měďnatý
pigment a pigmenty na bázi sloučenin, železa (železa a manganu), uhličitanu vápenatého a
sloučeniny arsenu neznámého původu. Kromě podkladové omítky mohly být i v barevné
vrstvě přítomny sloučeniny prvků zastoupené ve stopovém množství tvořící nejspíše
nečistoty.
Inkarnáty (měření 2, 5, 15 a 17) byly tvořeny nejspíše převážně olovnatou bělobou, rumělkou a nelze vyloučit přítomnost pigmentů na bázi uhličitanu vápenatého a sloučenin železa.
U obličejů měření 10, 11 a 14 naměřená spektra odpovídala spíše podkladovým vrstvám. Což se ukázalo i při porovnaní poměrů pigmentů rtuti a vápníku a olova a vápníku.
Bílé prvky architektury a oděvů (měření 3, 9, 13, 16) byly tvořeny sloučeninami na bázi arsenu, jehož původ je neznámí a nelze vyloučit přítomnost pigmentů na bázi uhličitanu vápenatého a sloučenin železa.
Modré prvky (měření 4, 6, 12) byly tvořeny nejspíše azuritem – měďnatým pigmentem a nelze vyloučit přítomnost pigmentů na bázi uhličitanu vápenatého a sloučenin železa a olova.
Hnědá barevná vrstva z měření 7 byla pravděpodobně tvořena převážně pigmenty na bázi železa (může se jednat o různé odstíny přírodních okrů).