Vzorek: 112

Archivní číslo vzorku: 
4142
Číslo karty vzorku: 
112
Místo původu zkoumaného díla: 
Litomyšl
Objekt: 
Očistcová kaple, Piaristická kolej
Typ díla: 
Století vzniku díla: 
18. století
Zpřesnění datace objektu (slovně): 
první třetina osmnáctého století
Zpracovatel analýzy: 
Datum zpracování zprávy k analýze (rok): 
2007

Souhrn:

Ve spodní části barevné výzdoby byl v říjnu 2007 proveden průzkum barevných vrstev. Ze stěny bylo odebráno celkem 7 vzorků na stratigrafii barevných vrstev, zjištění složení původních barevných vrstev, případně určit složení povrchových nečistot šedé barvy, která vytváří semitransparentní vrstvu na povrchu vzorků. Při průzkumu bylo zjištěno:

 

 

Technika malby a pojivo barevných vrstev

Technika malby nebyla z průzkumu jednoznačně potvrzena. U některých vzorků se jednalo o techniku fresco, u některých byla patrná vrstva, která vzniká schnutí povrchu vápenné omítky (vrstvička uhličitanu vápenatého),  z čehož lze usuzovat na techniku secco. Vzhledem k tomu, že hlavním pojivem barevných vrstev je uhličitan vápenatý, bude se spíše jednat o techniku vápenné secco, případně o kombinovanou techniku fresco-secco. Barevné vrstvy byly na povrch omítky nanášeny bezprostředně, bez vrstvy intonaka nebo jiné vrstvy (podkresby či podmalby) a to většinou v jedné, případně dvou vrstvách (vzorky T1, V5). 

 

 

Pigmenty

Pigmenty identifikované v barevných vrstvách se běžně užívali v období vzniku nástěnných maleb v kapli..

 

červená, hnědá: červený okr, umbra, minium (?)

černá: C-čerň

běloba: uhličitan vápenatý, olovnatá běloba

zeleně: země zelená

 

Složení povrchové vrstvy

Svrchní vrstva nečistot je tvořena převážně síranem vápenatým (sádrovcem). Vzhledem k fluorescenci vrstvy, patrné v optickém mikroskopu v UV světle, se na povrchu nachází organická vrstva, která mohla vzniknout při některém z předchozích restaurátorských zásahů (fixace nebo povrchová úprava barevné vrstvy).

 

Příloha: