Shrnutí
Průzkum výstavby barevných vrstev lze shrnout do následujících bodů:
- nejstarší zachované vrstvy jsou nanesené přímo na kameni (pískovec). Na jeho povrchu nebyla v žádném ze zkoumaných vzorků nalezena vrstvička nečistot a lze proto předpokládat, že tyto vrstvy byly nanášeny přímo na kámen. Nelze samozřejmě úplně vyloučit, že povrch pískovce byl před provedením povrchových úprav očištěn.
- nejstarší zachované úpravy jsou nanesené v několika vrstvách (obvykle 2 až 3 vrstvy), vzájemně dobře propojených a je proto velmi pravděpodobné, že patří k jedné etapě barevné úpravy sochy Panny Marie. Tyto úpravy jsou provedeny ve velmi světlé barevnosti (bílá až slabě béžové nebo narůžověle tónované odstíny). Vzhledem k těmto zjištěním lze předpokládat, že nejstarší zachované povrchové úpravy sochy Panny Marie nebyly polychromní, ale socha byla pojednána v jednotné barevnosti. Jemné tónování nasvědčuje provedení barevné úpravy jako světlé lehce tónované mramorování s cílem napodobit ušlechtilejší typ materiálu.
- počet sekundárních úprav je značný (až do ca. 30 dalších barevných úprav sochy). Znamená to, že socha byla mnohokrát přemalována. Podle barevnosti sekundárních úprav je možné usuzovat, že i sekundární úpravy byly převážně monochromní, resp. měly opět imitovat ušlechtilejší horninu (mramor).