Vzorek: 371

Číslo karty vzorku: 
371
Místo původu zkoumaného díla: 
Chrudim
Objekt: 
Pomník Viktorina Kornela ze Všehrd
Zpracovatel analýzy: 
Datum zpracování zprávy k analýze (rok): 
2004

K chemicko-technologické analýze barevných vrstev byly dodány tři vzorky s cílem určit výstavbu barevných vrstev, popř. jejich složení.

 

vzorek 1: vzorek odebraný z červeného písma

Z dodaných vzorků byly vybrány dva úlomky odebrané s podkladem. Oba úlomky se lišily počtem a výstavbou barevných vrstev. U obou vzorků byly ve všech barevných vrstvách jako pojivo analyzovány vysýchavé oleje, které byly identifikovány i v pískovci (pravděpodobně došlo před nanesením barevné vrstvy k penetraci podkladu olejem, popř. měla tvořit samostatnou úpravu objektu).

U úlomku A byla první barevná vrstva oranžovo-červená nanesená ve dvou vrstvách přímo na kameni, bez podkladu. Na povrchu vrstev byla nalezena tenká vrstva tmavých depozitů, která indikuje, že červená barevnost byla v minulosti prezentována.

Na červených vrstvách se nachází další dvě červené vrstvy, které jsou od sebe odděleny tenkou vrstvou depozitů. Na poslední červené se nachází tenká vrstva sv. modré a šedé.

 

vzorek 2: vzorek odebraný ze stuhy

Z červené stuhy byly analyzovány dva vzorky. Úlomek B byl odebrán s horninou, úlomek A se skládal pouze z barevných vrstev v červené barevnosti, první barevná vrstva u vzorku B je totožná s první barevnou vrstvou u úlomku A. Na pískovci byly analyzovány vrstvy v červené a oranžovo-červené barevnosti, na povrchu byly nalezeny zbytky okrového nátěru. Mezi vrstvami nebylo nalezeno rozhraní indikující fáze vzniku barevných úprav. Pojivem barevných vrstev byly analyzovány vysýchavé oleje, vysýchavé oleje byly analyzovány i v hornině (penetrace kamene před nanesením barevné vrstvy, popř. samostatná povrchová úprava kamene) ve vrstvách nebyla při průzkumu identifkována zrna pigmentů, vrstva je velmi homogenní. Navíc při zpevňování vzorků došlo k extrakci červených složek barevné vrstvy do rozpouštědla, lze se tedy domnívat, že v některé barevné vrstvy obsahují červené organické barvivo. Určení typu barviva nebylo předmětem zadání.

 

vzorek 3: vzorek odebraný z orlice

U vzorku odebraném z orlice (v současnosti v hnědo-černé barevnosti) byla jako první barevná vrstva nalezena vrstva sv. okrová. Tato byla nalezena přímo na pískovci a je pravděpodobné, že tvoří podklad pod následnou barevnou vrstvu. Na sv. okrové vrstvě byla nalezena vrstva olejového podkladu (mixtion) pod zlacení v okrové barevnosti. Na olejovém podkladu byly u některých vzorků nalezeny fragmenty zlacení, vrstva zlacení je však velmi tenká a nesouvislá díky pravděpodobnému zvětrávání povrchu (lze předpokládat expozici povrchu podmínkám atmosféry).

Při následném zásahu došlo k postříbření povrchu - vrstva stříbrolesklého kovu (pravděpodobně v práškové formě) je nanesena na černém olejovém podkladu. V současnosti prezentovaná barevnost se pravděpodobně na celém objektu liší, u analyzovaného vzorku byla poslední nalezenou barevností hnědo-černá.

Příloha: