Souhrn výsledků:
Analýza I. : Ve všech vzorcích odebraných z omítky na zaslepeném okně byla zjištěna vysoká koncentrace vodorozpustných solí. Zvýšená koncentrace síranů zjištěná ve vzorcích 1 a 3 (na povrchu) může částečně souviset s přítomností síranu vápenatého (sádrovce), který vzniká přeměnou karbonátových materiálů použitých u objektu účinkem kyselých složek z ovzduší. Vysoká koncentrace dusičnanů byla zjištěna především ve spárových maltách a to v koncentracích, které několikanásobně převyšují přirozený obsah anionů v nezasoleném anorganickém materiálu.
Velký výkyv v obsahu chloridů v případě vzorku č.3 a obsahu síranů v případě vzorku č.1 může být způsoben malým množstvím odebraných vzorků a možností lokální zvýšené koncentrace (např. síranová krusta na povrchu).
V porovnání s dříve provedenými analýzami je překvapivý zvýšený obsah chloridů v omítce a také mnohem nižší obsah dusičnanů.
Pro srovnání s citovanou rakouskou normou: přirozený obsah síranů v anorganických materiálech je < 0,1 % hm., chloridů < 0,03 % hm. a pro dusičnany koncentrace < 0,05 % hm.
Na základě výsledků doporučuji provést ochranná opatření – redukce obsahu vodorozpustných solí odsolením objektu.
Analýza II. : Provedené 3 cykly odsolení povrchu omítky nebyly podle provedených analýz dostačující na snížení obsahu solí pod kritickou hranici. Podle vysokého obsahu chloridů na povrchu omítky (vz. č. 1) lze usuzovat na rozpohybování solí v materiálu a jejich migraci na povrch. Doporučovala bych provést ještě další cykly odsolování.
Obsah síranů v materiálu se podařilo snížit pod kritickou hranici. Na povrchu však stále zůstává obsah těchto solí zvýšený.
Kritický stále zůstává obsah dusičnanů v omítce. V tomto případě by pouze jedním odsolovacím cyklem nebylo dosaženo žádaného výsledku - snížení obsahu solí na jejich přirozený obsah v anorganických materiálech. Nutné je opakované odsolení.