Vzorek: 486

Číslo karty vzorku: 
486
Místo původu zkoumaného díla: 
Dubnice
Objekt: 
Polychromovaná pískovcová socha sv. J. Nepomuckého
Typ díla: 
Zpracovatel analýzy: 
Datum zpracování zprávy k analýze (rok): 
2007

Souhrn:

 

Předmětem analýzy byly dochované zbytky povrchových barevných úprav odebraných ze sochy sv. Jana Nepomuckého v Dubnici. Cílem průzkumu bylo zjistit stratigrafii barevných nátěrů u vzorků, se zaměřením na nejstarší barevné vrstvy, na jejichž základě by bylo možné odvodit informace o původním barevném pojednání sochy.

 

Po provedeném průzkumu bylo zjištěno, že prakticky každý z odebraných vzorků se vyznačuje jinou výstavbou barevných vrstev a není tudíž možné vyslovit jednoznačný závěr o původním vzhledu sochy. Navíc, u většiny vzorků se jednalo pouze novodobé nátěry, jejichž barevnost nemusela respektovat původní vzhled památky. Stručné vyhodnocení k jednotlivým vzorkům a jejich popis byl proveden individuálně:

 

Vzorek V1 je jediný vzorek odebraný s podkladem. Na pískovci jsou naneseny dvě vrstvy podkladu v šedé barevnosti. První barevný nátěr je modro-zelený s obsahem modrého a zeleného pigmentu (jedná se o přírodní pigmenty).  Poslední barevné vrstvy jsou v bílé a sv. šedé barevnosti, která je v současnosti prezentována

 

Vzorky odebrané z inkarnátu, bambule a z lemu světce V2, V3 a V5 jsou tvořeny pravděpodobně pouze novodobými nátěry, které jsou nanášeny v pastách, připravených smícháním pojiva a jemnozrnných, pravděpodobně syntetických pigmentů. Dochovány jsou nátěry v různých barevnostech, zlacení u vzorku V5 je patrné až v pozdějších úpravách.

 

U vzorku V4 byla jako nejstarší vrstva zdokumentována vrstva zelené s obsahem zeleného, pravděpodobně přírodního pigmentu, který by mohl indikovat přítomnost historicky starších nátěrů. Zelená pravděpodobně tvoří podklad pod následující hnědý barevný nátěr. 

Příloha: