Vzorek: 29

Archivní číslo vzorku: 
4091
Číslo karty vzorku: 
29
Místo původu zkoumaného díla: 
Litomyšl
Objekt: 
Pískovcový znak Pernštejnů
Typ díla: 
Zpracovatel analýzy: 
Datum zpracování zprávy k analýze (rok): 
2007

Závěr: 

Předmětem chemicko-technologického průzkumu byla dochovaná povrchová barevná úprava kamenného reliéfu, který je v současné době umístěn na fasádě… Na reliéfu jsou patrné fragmentárně dochované zbytky polychromní barevnosti, ze kterých bylo odebráno celkem deset vzorků pro zjištění stratigrafie barevných nátěrů a jejich složení. Na základě provedeného průzkumu bylo možné odhadnout stáří dochovaných barevných úprav.

 

Reliéf je rozdělen na dvě části – soklovou část s textem panovníků a erby, druhou část tvoří samotný výjev…

 

Z průzkumu bylo zjištěno:

 

  • na povrchu pískovcového reliéfu nebyla prokázána přítomnost původních, případně starších barevných úprav. Dochované barevné úpravy jsou novodobé, nelze je jednoznačně časově určit, avšak podle použití barytu v nejstarších vrstvách lze říci, že vznikly až po roce 1830, kdy byl baryt jako pigment uveden na trh.

 

  • výstavba barevných vrstev u vzorků odebraných z části erbů s písmem a reliéfu vykazovala shodné znaky. Výjimku tvořil vzorek 1 a 2. Zde byla bezprostředně na povrchu kamene nanesen červený nátěr. U ostatních vzorků byla prakticky ve všech případech zjištěna charakteristická výstavba barevných nátěrů.

 

  • Na kameni byl jako první nanesen černý olejový nátěr, pravděpodobně celoplošně, obsahující C-černě a apatyt. Na něm následuje ve většině vzorků hrubá zelená vrstva, též pravděpodobně nanesená celoplošně. Nátěr je barven zeleným barvivem, které bylo sráženo na substrát – baryt.

 

  • Na těchto barevných vrstvách následují další 2-3 barevné nátěry v různém odstínu, které byly pravděpodobně vytvořeny v další fázi. U několika vzorků byla totiž identifikována transparentní vrstva laku (vzorek 5, 8) nanesená na zelené barevné vrstvě.  
Příloha: