Závěr
Mikroskopicky byly studovány vzorky odebrané z vápencové sochy Anděla náležící k sousoší sv. Floriána, které je umístěno před Jezuitskou kolejí v Kutné Hoře. Vzorky tmelů a povrchových vrstev s podkladem byly odebrány za účelem materiálového průzkumu a průzkumu stratigrafie povrchových úprav. U ostatních vzorků byly stanoveny obsahy vodorozpustných solí. Z provedeného průzkumu vyplývají následující závěry:
Povrchové vrstvy (6943, 6960, 6961A/B, 6963):
Mikroskopickým průzkumem byla na povrchu vápence zjištěna u většiny odebraných vzorků srovnatelná stratigrafie povrchových úprav. Zjednodušeně lze konstatovat, že nestaršími dochovanými povrchovými úpravami objektu jsou fragmenty barevných vrstev červeného či okrového odstínu (vrstvy 1). Vzhledem k dochování těchto vrstev ve fragmentální podobně je možné předpokládat, že byly starší vrstvy z povrchu sochy v minulosti částečně odstraněny a nahrazeny dalšími povrchovými úpravami. Mezi tyto úpravy lze zařadit následující bílou, patrně podkladovou vrstvu (většinou vrstva 2) s šedým nátěrem (většinou vrstva 3). Šedý nátěr tvoří monochromní povrchovou úpravu objektu. Obě uvedené vrstvy vzorků 6963 a 6961A/B, bílý podklad s šedou, obsahují olovnatou a barytovou bělobu, v šedé vrstvě se nacházejí černé organické částice různé velikosti a tvaru.
V některých případech (6960, 6961A) byla na šedé povrchové úpravě zaznamenána tenká okrová vrstva pocházející patrně z další etapy zpracování povrchu objektu, dále potom tenká vrstva (6961B) obsahující vysoký obsah křemíku. Obě uvedené vrstvy jsou pravděpodobně pozůstatky z restaurátorských zásahů. Tenká silikátová vrstva byla zaznamenána také na povrchu vzorku 6963.
Na povrchu vápence v místě odběru vzorku 6963 se nachází silná vrstva tvořená převážně síranem vápenatým. Pravděpodobně se jedná o sulfatizovaný povrch vápence s depozity, případně sulfatizovanou povrchovou úpravu světlého odstínu.