Shrnutí výsledků:
V objektu byla zjištěna vysoká koncentrace vodorozpustných solí. Z chemického hlediska se jedná o směs síranů a dusičnanů; které jsou zastoupeny ve vysokých koncentracích a jsou s největší pravděpodobností hlavní příčinou koroze pískovce. Jejich zdroj je pochopitelný vzhledem k umístění objektu; náhrobek není izolován od okolního terénu a vlhkost může volně vzlínat do kamene.
Sírany jsou tvořeny převážně síranem vápenatým (sádrovcem), který byl ve všech vzorcích prokázán mikrochemicky. Sádrovec byl zjištěn v místě odběru obou vzorků, vyšší koncentrace však byla zjištěna v nižších partiích náhrobku (vzorek S1) a v povrchových vrstvách pískovce. Na některých místech vytváří sádrovec tmavé krusty (vzorek K1, K2), které zabraňují přirozené výměně vlhkosti z kamene a dochází k poškozením pod touto vrstvou.
Dusičnany byly zjištěny na obou analyzovaných místech ve vysokých koncentracích. Koncentrace dusičnanů se nemění směrem do hloubky materiálu.
Výsledek odsolování
Odsolování bylo provedeno celkem dvakrát, po prvním cyklu byl proveden kontrolní odběr vzorků pro porovnání s původními hodnotami (Tab.2). Po druhém cyklu odsolování nebyl kontrolní odběr proveden. Před vlastním odsováním by mělo nejdříve dojít k omezení působení vzlínající vlhkosti a následně opakovanému odsolování.
Ze zjištěných hodnot je zřejmé, že po prvním cyklu nedošlo k redukci obsahu solí, naopak koncentrace dusičnanů ještě vzrostla pravděpodobně v důsledku redistribuce solí v silně zasoleném objektu.