Vzorek: 1992

Archivní číslo vzorku: 
9308
Číslo karty vzorku: 
1992
Objekt: 
Olejomalba V. HRADECKÝ, SURSUM CORDA
Typ díla: 
Století vzniku díla: 
20. století
Zpřesnění datace objektu (slovně): 
kolem roku 1900
Zpracovatel analýzy: 
Datum zpracování zprávy k analýze (rok): 
2018

Závěr

 

Předmětem průzkumu byly vzorky odebrané z předpokládané olejomalby na papíru s názvem „Sursum Corda“ od Václava Hradeckého. Průzkum byl zaměřen na stratigrafii a složení malby (9310/VK Vz.3), dále bylo studováno vlákninové složení papíru (9308/VK Vz.1) a podkladového plátna (9309/VK Vz.2), složení laku (9311/VK Vz.4) a předpokládaného adheziva (9312/VK Vz.5). K průzkumu byly využity metody světelné/optické mikroskopie a skenovací elektronové mikroskopie s prvkovou mikroanalýzou (SEM/EDX).

Vlákninové složení papíru bylo určeno na základě mikroskopického zkoumání a vybarvovací zkoušky Helzbergovým činidlem, případně floroglucinem. Organické látky byly identifikovány infračervenou spektrometrií (FTIR). Průzkumem zjištěné informace jsou podrobně uvedeny spolu s fotografickou dokumentací vzorků, případně jejich nábrusů ve výsledcích průzkumu výše. Lokalizace míst odběrů vzorků a jejich fotografická dokumentace jsou uvedeny v Příloze na konci dokumentu.

Z průzkumu vyplynulo, že je podložka pro malbu (9308/VK Vz.1) směsným papírem složeným z dřevoviny a hadroviny z lýkových vláken. Papír je nalepen na lněné plátno (9309/VK Vz.2).

Vzorek malby (9310/VK Vz.3) sestával ze dvou světlých/bílých vrstev 1, 2 a nesouvislé modro-šedé malby (vrstva 3). Na malbě se vyskytovaly dvě organické vrstvy 4, 5. Nejprve byly zaznamenány fragmenty bílé vrstvy 1 s olovnatou bělobou a ojedinělými zrny ultramarínu. Následující našedlá vrstva 2 též obsahovala olovnatou bělobu, dále uhličitan a síran vápenatý, ojediněle zrna železité červeně. Modrá vrstva 3 byla probarvena ultramarínem, titanovou bělobou, dále obsahovala baryt, zřejmě příměs zinkové běloby a blíže nespecifikované sloučeniny křemíku. Malba byla překryta průhlednou světle oranžovou vrstvou 4 s oranžovou UV fluorescencí, zřejmě lakem na bázi šelaku (též 9311/VK Vz.4). Další organická vrstva 5 se vyznačovala spíše bílou UV fluorescencí a nebyly v ní zaznamenány pigmenty či barviva. Pojivo malby se nepodařilo přesně identifikovat.

Adhezivum (9312/VK Vz.5) na bázi chloroprenu, potažmo chloroprenové lepidlo, obsahovalo zřejmě částečně alterovanou zinkovou bělobu a uhličitan hořečnatý.

Příloha: