Závěr
Chemicko-technologický průzkum byl proveden v souvislosti s restaurováním vápencové sochy ozbrojence ze státního zámku Uherčice na Moravě. Hlavními cíli průzkumu bylo posouzení stavu vápence, stanovení obsahů vodorozpustných solí a vyhodnocení účinnosti odsolování. Dalším cílem průzkumu bylo zjistit materiálové složení a stratigrafii kompaktních úlomků vzorků souvrství povrchových úprav, tmelů a krust.
Stav kamene byl posuzován pomocí metody ultrazvukové transmise. Množství vodorozpustných solí bylo stanovováno ve vodných výluzích odebraných vzorků vrtné moučky vápence a vzorků odsolovacích zábalů metodou UV-VIS spektroskopie. Průzkum stratigrafie a složení povrchových úprav, tmelů a krust byl uskutečněn metodami optické mikroskopie, případně elektronové mikroskopie s prvkovou mikroanalýzou (SEM/EDX). Výsledky chemicko-technologického průzkumu jsou shrnuty v následujících odstavcích.
STAV MATERIÁLU, VYHODNOCENÍ KONSOLIDACE / ULTRAZVUKOVÁ TRANSMISE
Průměrné naměřené rychlosti ultrazvukového signálu obecně odpovídají lehce zvětralému až zdravému vápenci. Průměrné rychlosti ultrazvukové transmise se pohybují mezi hodnotami přibližně 2,5 až 3,3 km/s. Nižší rychlosti průchodu ultrazvuku byly zjištěny v subtilnějších částech, což by mohlo vypovídat o vyšší degradaci povrchu v porovnání s vnitřní částí sochy. Ultrazvuková transmise je zcela nebo téměř zcela utlumená ve směru procházejícím přes horizontální prasklinu v oblasti pánve. Je tedy možné, že malta/adhezivum, kterým je prasklina vyplněna, nepřiléhá k okolní hornině. Vyšší hodnoty rychlosti ultrazvuku mohou být přisouzeny nehomogenitě kamene. Utlumení signálu a zároveň nízká rychlost ultrazvukové transmise by mohly poukazovat na vnitřní defekty v některých subtilnějších částech sochy (měření 23 – lem pláště, 41, 42 – spodní část pravé nohy).