Vzorek: 424

Archivní číslo vzorku: 
3504
Číslo karty vzorku: 
424
Místo původu zkoumaného díla: 
Praha, Vodičkova ulice
Objekt: 
Nástěnná malba Mikoláš Aleš, CIKÁNSKÁ MUZIKA
Století vzniku díla: 
18. století
Zpřesnění datace objektu (slovně): 
Osmnáct set devadesát tři
Zpracovatel analýzy: 
Datum zpracování zprávy k analýze (rok): 
2005

Souhrn:

 

Z levé části transferu „Cikánská muzika“ byly odebrány dva vzorky za účelem chemicko-technologického průzkumu barevných vrstev. Oba vzorky byly odebrány z černé linky kresby; vzorky byly odebrány před restaurátorským zásahem. Cílem průzkumu bylo zjistit výstavbu a složení jednotlivých barevných vrstev, dále zjistit nejstarší, popř. původní dochovanou barevnou vrstvu a stanovit výskyt přemaleb. Výsledky průzkumu byly vyhodnoceny a získané informace porovnány s výsledky průzkumu provedeného u ostatních transferů v roce 2004.


 

  1. Podložka, podklad:

 

Podložkou transferované malby je plátno. Přímo na plátně se ve všech zkoumaných vzorcích nachází vrstva bílého podkladu. Na základě vizuálního průzkumu bylo zjištěno, že se bílý podklad nachází i v částech „cviklů“ (sekundárně doplňovaných částí transferu). Z toho lze vyvodit, že bílá vrstva podkladu nebyla původně součástí originální barevné vrstvy a tvoří nový podklad pro transferovanou barevnou vrstvu, který vznikl při osazování maleb na plátno. U vzorku 3504 byly objeveny zbytky původního podkladu pod malbu – omítky (vrstva 2). Vzhledem k tomu nelze jednoznačně říci, zda byla malba transferovaná metodou strappo (při transferování došlo k odstranění malby částečně s pokladem) či došlo ke snímání maleb metodou stacco, částečně došlo k odstranění původních podkladů, na některých místech transferů se jeho zbytky zachovaly (levý dolní roh transferu). Původní omítková vrstva byla společně s malbou osazena do nově vytvořeného bílého podkladu.


 

Z analýzy vyplývá, že plnivem nově vytvořeného bílého podkladu je uhličitan vápenatý, pravděpodobně mikromletý vápenec; pravděpodobně se nejedná o křídu, neboť nebyly nalezeny pro křídu typické struktury mikrofosilíí (tzv. kokolity). Jako pojivo byly v podkladu identifikovány vysýchavé oleje, v minoritním množství bílkoviny. Původní výskyt bílkovin ve vrstvě nelze zaručit, mohlo dojít k jejich penetraci z některé z okolních vrstev (adheziva, barevné vrstvy).

Adhezivum transferované malby nebylo možné jednoznačně identifikovat. Na povrchu plátna, spodních polohách barevných vrstev byly analyzovány bílkoviny, vosky a vysýchavé oleje. Bílkoviny, vysýchavé oleje byly nalezeny ve vrstvě bílého podkladu, použití vosku se prokázalo na rubu transferu. Mezi sekundárně naneseným podkladem (obsahuje uhličitan vápenatý, olovnatou bělobu), který přesně kopíruje nerovnosti plátna i nerovnosti původních barevných vrstev, nebyla u žádného vzorku nalezena adhezní mezivrstva. Na základě tohoto, lze usuzovat, že transferované malby byly osazeny přímo do „čerstvého“ bílého podkladu.


 

Původní podklad maleb byla vápenná omítka na bázi bílého vzdušného vápna. Omítka obsahuje křemičité plnivo.

 

  1. nejstarší dochované barevné vrstvy

 

U zkoumaných vzorků (3482, 3504) byly na omítce jako první tj. nejstarší zachované vrstvy nalezeny jedna barevná vrstva v okrové barevnosti. Spektrum použitých pigmentů v původních barevných vrstvách je velmi podobné u obou vzorků – uhličitan vápenatý, olovnatá běloba, žlutý okr, malá příměs révové černě.

Pojivem nejstarších barevných vrstev je pravděpodobně mastná tempera (analyzovány vysýchavé oleje, bílkoviny) – tempera s vyšším podílem olejového pojiva. Z porovnání s ostatními transfery vyplývá, že nejstarší okrové vrstvy jsou totožné s nejstaršími barevnými vrstvami nalezenými u ostatních transferů. Lze předpokládat, že popsané okrové vrstvy se nacházejí v celé ploše lunety transferů, z porovnání s ostatními transfery však vyplývá, že se nenacházejí v místech cviklů.

 

Součástí originální barevné vrstvy jsou pravděpodobně i černé linky kresby, které následují na nejstarších okrových vrstvách (vzorek 3482).

 

  1. sekundární barevné vrstvy

 

Výstavba sekundárních barevných vrstev se u obou analyzovaných vzorků vzájemně liší. U vzorku 3504 následuje na původní okrové barevné vrstvě žluto-zelená barevná vrstva, u vzorku 3482 šedo-okrová vrstva.

 

Poslední okrovo-zelenou vrstvu lze zařadit do poslední fáze přemaleb transferů. Vyznačuje se typickým žluto-zelené zbarvením a byla u většiny přemalovaných vzorků na povrchu transferů (transfer/vzorek: II/3293 (5), III/S2, IX/3256 (2)). Vrstva obsahuje baryt, litopon, malou příměs okrů a kademnatého pigmentu (kadmiová červeň nebo žluť) a zinkovou bělobu.

 

U vzorku 3482 se na černé lince kresby nachází vrstva vosku, která byla nalezena prakticky na celé ploše transferu a lze ji zařadit také do poslední fáze úprav transferů. Jedná se o vosk s nízkým bodem tání, který obsahuje jako plnivo baryt a uhličitan vápenatý (mletý vápenec) a malou příměs okrů.

Příloha: