Zadavatelkou byly dodány dva vzorky povrchových úprav (6486 - inkarnát, 6487 – barevná vrstva) odebrané z nástěnné malby severní stěny kaple sv. Jana Nepomuckého v Nové Bystřici. Vzorky byly odebrány za účelem provedení statigrafické analýzy a k identifikaci pigmentů povrchových úprav. Dále byly dodány dva vzorky (vzorek 3 a 4) ke stanovení zasolení dusičnany, sírany a uhličitany.
Obsah ve vodě rozpustných solí je ve vzorcích dodaných pro stanovení zasolení minimální, není tedy třeba provádět odsolovací opatření.
Z průzkumu povrchových úprav dále vyplývá, že vzorek 6486 (inkarnát) obsahuje spodní bílou vrstvu s olovnatou a zinkovou bělobou. Následující dvě bělavé/našedlé vrstvy obsahují zinkovou bělobu, nejmladší vrstva je pravděpodobně sulfatizována.
Na druhém vzorku 6487 (dle zadavatelky zelená vrstva) byla mikroskopicky pozorována modrá vrstva obsahující některou z měďnatých modří, olovnatou a zinkovou bělobu. Pod modrou vrstvou se nalézá bílý podklad, který obsahuje zinkovou bělobu. Po modré vrstvě následuje souvrství srovnatelných bílých povrchových úprav s olovnatou a zinkovou bělobou. Fragment nejmladší bílé vrstvy je sulfatizován.
Povrchové úpravy byly nanášeny na vyzrálé podklady, tedy v technice secco. Ve všech vrstvách byly identifikovány uhličitan vápenatý a hořečnatý, lze tedy předpokládat, že je pojivem povrchových úprav dolomitické vápno. Vzhledem k přítomnosti zinkové běloby lze dále předpokládat, že povrchové úpravy nevznikly dříve než na počátku 19. stol1. Na nábrusech byla ve vrstvách pomocí prvkové analýzy zjištěna přítomnost chloridu sodného (cca do 1%). Výsledky analýzy jsou semikvantitativní, přesněji nelze obsah chloridu sodného určit. Zároveň ale nelze vyloučit, zda není tato ve vodě rozpustná sůl kumulovaná ve vrstvě výmalby ve vyšší koncentraci než v omítce pod výmalbou.
1 Pigmenty. Bayerová T., Šimůnková E. STOP. Praha 2008. ISBN: 978-80-86657-11-0.